Ultima actualizare pe szeptember 21, 2016
A « 609442-CITIZ-1-2019-1-RO-CITIZ-TT » projektet az Európai Unió finanszírozta az „Európa a polgárokért” program keretébenág,
2. ág, 2.1 „Testvérváros-program” intézkedés
Részvétel: a projekt lehetővé tette a találkozókat 382 állampolgár részvételével, akik közül 200 Homoródalmás város/település (Románia), 10 Lefkas város/település (Görögország), 20 Cata (Szlovákia), 40 Tokod (Magyarország), 32 Magyaralmás (Magyarország), 40 Körösszakál (Magyarország), 40 Géberjén (Magyarország) lakosai.
Helyszín/Dátumok: a találkozó helyszíne Homoródalmás vagy Merești Románia volt, 29.08.2019 és 02.09.2019 között
Részletes leírás:
30/08/2019-én a téma Az Unió története 1989-től volt. A résztvevők bemutatkozásával kezdődött a nap és főként az eltelt időszak távlatában kellett meséljenek a küldöttségek a településükről, ezt előadások követtek, ahol a résztvevők megismerték a 89-es időszakot követő EU-s törekvések legfontosabb momentumait, amelyek hozzájárultak a jelenlegi helyet alakulásához. Napközben folyamatosan gyerekeknek szóló tevékenységek színesítettek a programot, majd ezt követően a rendszerváltozásról mesélt egy helyi történelem szakos tanár, amelybe a résztvevők is bekapcsolódva beszéltek arról, hogy hogyan alakult gazdaságuk, hogyan segítette az EU felzárkóztatásukat, hogyan jutottak el mai gazdasági helyzetükig és hogy menyire érződik a korszakok hatása országukra. A nap egy zenés táncos kulturális mulatozással zárult, ahol a résztvevők néptáncaikat is bemutatták.
31/08/2019-én a téma Az EU jelenlegi helyzete volt, ahol többek közt az euroszkepticizmusról, a bevándorlási válságról beszélgettek a résztvevők. A résztvevők e témákban mondták el álláspontjukat, osztották meg nézeteiket és közösen beszélgettek a megoldási lehetőségekről. A másik fontos jelenlegi EU-s nehézség is felkerült a terítékre, a Brexit, amelynek a végére még jelenleg sem került pont. E téma kapcsán a résztvevők azt ecsetelték, hogy ez az EU-nak mekkora hátrány és vajon az országaikra milyen kihatással lesz, valamint a mindennapi életükre negatívan fog-e hatni. A nap folyamán még termékkiállításon vehették részt a küldöttségek, ahol helyi termékeket lehetett kóstolni, majd azokat megvásárolni. Népzenei esttel zárult a nap, a mely folyamán a delegációk tagjai elénekelték térségük, régiójuk népdalait, hangszerek kíséretében.
01/09/2019-én a téma a közös jövőnk volt az EU parlamenti választások tükrében, a zöldben kezdődött a nap, ahol főzőversenyre került sor, a delegációk versenyszerűen főzték meg a saját településükre jellemző ételeket, amelyet egy zsűri pontozott, majd ezt követően minden csapat emléklapot kapott és a legfinomabbnak értékelt étel készítői díjban részesültek. Ezt követően vették kezdetét a kerekasztal beszélgetések, ahol először a választások utáni jövőről beszélgettek a résztvevők, majd a három fontos aspektusát vizsgálták az Európai Unió jövőjének, a kereskedelem, gazdaság és a kultúra területét. A nap végén a további együttműködési lehetőségeket beszélték meg a jelenlévő települések képviselői, ahol megerősítették azt a régóta tartó kapcsolatot, ami évről évre arra sarkalja a települési vezetőket, hogy fentartsák az ilyen jellegű találkozókat. A nap egy karitatív koncerttel zárult, ahol gyűjtést szerveztek a helyi polgárőr egyesület működésére.
info_template_Homorodalmas2019